Využití moderních technologií ve výuce může značně obohatit učební proces a motivovat žáky.
První část článku najdete na tomto odkaze: https://www.chytryskolacek.cz/blogs/clanky/moderni-technologie-a-uceni-6-inspirativnich-zpusobu-jak-je-skvele-propojit-i-cast
Zde najdete několik dalších tipů, jak efektivně zapojit technologie do výuky:
1. Virtuální prohlídky a exkurze: Žáci mohou prostřednictvím virtuálních prohlídek navštívit historická místa, muzea, galerie či vědecké expozice, které by jinak nemohli fyzicky navštívit.
Naše tipy: 1. Zorganizujte prohlídku výstavy v Národním muzeu do kterého se jen tak nedostanete. Národní muzeum poskytuje virtuální prohlídky na této stránce: https://www.nm.cz/virtualne-do-muzea/virtualni-prohlidky-vystav
2. Ne a ne se dostat na prohlídku vily Tugendhat v Brně? Tak se na ni mrkněte skrz virtuální prohlídku na této stránce: https://www.tugendhat.eu/vila-online/virtualni-prohlidka/
3. Co takhle sledovat hvězdné nebe, planety nebo souhvězdí na Google sky maps?
2. Kritické myšlení: Technologie mohou podnítit kritické myšlení. Žáci se mohou zabývat rozbory, vyhledáváním informací nebo hodnocením zdrojů.
Naše tipy: 1. Zadejte žákům téma projektu na kterém budou pracovat. Žáci mohou na internetu hledat veškeré informace.
2. Zadejte žákům nějaké informace, které mají ověřit, zda jsou pravdivé nebo nepravdivé.
3. Učební aplikace: Tablety, mobily a počítače poskytují prostor pro vytváření interaktivních učebních aplikací nebo lze použít aplikace, které již existují. Tyto aplikace mohou obsahovat různé kvízy nebo interaktivní cvičení na procvičení učiva.
Naše tipy: 1. Na procvičování angličtiny je vhodná aplikace Duolingo, která baví i malé děti.
2. Využijte aplikaci Kahoot!, kde jsou kvízy již vytvořené nebo si je můžete tvořit sami.
3. Co takhle aplikace Quizlet, kde si můžete vytvořit kartičky na procvičování definic a pojmů?
4. Hry: Různé aplikace nebo webové stránky nabízejí možnost učit se skrze zábavu. Hry mohou být efektivním způsobem, jak procvičovat matematiku, jazyky nebo například dějepis a přírodovědu.
Náš tip: Vytvořte si hru Az-kvíz nebo Riskuj. Je to zábavná hra, kterou si můžete vytvořit na různé téma i sami pomocí PowerPointu.
5. Projekty na dálku: Žáci mohou spolupracovat na (i zahraničních) projektech se spolužáky, kteří nemusí být ve stejné fyzické místnosti, což podporuje schopnost spolupráce na dálku.
Náš tip: Využijte platformy pomocí kterých se mohou žáci spojit z různých koutů světa. Například Zoom, Teams nebo Skype.
6. Sdílení a ukládání: Učitel může poskytovat žákům relevantní a aktuální informace nebo výukové materiály, které jsou snadno dostupné a sdílené, umožňuje to žákům čerpat z různých zdrojů, což podporuje jejich kreativitu a zájem o učení.
Náš tip: Využijte Google drive, kde žákům budete vkládat výukové materiály, které si mohou snadno stáhnout z tepla domova nebo umožňuje žákům paralelně pracovat na jednom dokumentu.
A co ve výuce využíváte vy? Napište do komentáře.